Co to są Dni Krzyżowe?

Ostatnio usłyszałam właśnie to pytanie.


Najprościej mówiąc to dni modlitw o urodzaj i wyznaczone są na trzy dni poprzedzające święto Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli 18,19, 20 maja 2020r.


Nazwa wywodzi się od procesji, nabożeństw, które odbywały się przy przydrożnych krzyżach i polach. Wyobraźcie sobie, że pochodzi... z roku ok. 470! Dosyć długa tradycja :-) Inicjatorem tych modlitw był Bp Mamert we francuskiej miejscowości Vienne. Powodem były klęski żywiołowe jakie nawiedziły ten teren w tamtym czasie. Zwyczaj się przyjął i rolnicy zaczęli w tych dniach, tradycyjnie zanosić modlitwy do Jezusa aby wracając do Boga Ojca wstawiał się w ich potrzebach.


Myślę, że jest to piękna tradycja kierowania naszych próśb do Stwórcy, aby nasze wysiłki w zgodzie z Jego wolą przynosiły zamierzone rezultaty. Mając na uwadze, że to my czynimy sobie Ziemię poddaną, jesteśmy zobligowani do troski o nią. Ta troska wyraża się także w pokorze, że zdajemy sobie sprawę, iż nie panujemy nad wszystkim, a czasem działamy wręcz na szkodę natury. Jest to dobry czas, na refleksję i zwrot do Boga jako autora sił natury, który nad nimi panuje. W mojej parafii, ta praktyka jest nadal podtrzymywana ale już w samym Kościele.


Ponadto termin zbiega się z niekorzystnym czasem na zasiewy według kalendarza księżycowego, są to dni poprzedzające nów. Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej na ten temat odsyłam Was na stronę Ekologicznego Poradnika Księżycowego. Tam również znajdziecie wyjaśnienie znaczenia dni krzyżowych.

34 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG OGRODNICZY

©2020 by SKWERGARDEN