Co to jest wapnowanie gleby?

A zatem co to jest wapnowanie gleby? Najkrócej mówiąc rozprowadzenie w glebie nawozu, który zmieni nam ph gleby.

Dlaczego to robimy?

W Polsce w większości mamy kwaśny odczyn gleby lub jeśli taki nie jest z czasem taki się staje. Większość roślin potrzebuje niekwaśnego ph aby zdrowo rosnąć i pobierać składnik odżywcze, inaczej wzrost jest zaburzony. Dodatkowo ten zabieg wzbogaca glebę w magnez. Przyjmuje się (wiedza z podręcznika), że optymalne ph to  gleby lekkie – 5,1 do 6,0 pH gleby średnie – 6,1 d0 6,6 pH gleby ciężkie 6,6 d0 7,0 pH.

Jak wapnujemy?

Gleby lekkie wapnujemy nawozem tlenkowym (wapno palone) 2,5 kg na 10m2, gleby lekkie węglanowym (kreda, dolomit) 1,5 kg na 1m2. Na glebach ważnych i ciężkich dawkę możemy zwiększyć.  Na glebach lekkich lepsze efekty da ponowne wapnowanie bo zwiększona dawka i tak zostałaby szybko wypłukana. Środek rozsypujemy równomiernie i jeśli to możliwe zagrabiamy z ziemią.Nie łączymy wapnowania z innym nawożeniem., trzeba takim wypadku zachować kilkutygodniowy odstęp. Dlatego wapnowanie gleby na jesieni jest wygodniejszym terminem.

Co wapnujemy?

Glebę – rabaty, sady, warzywnik, trawnik.

Lepiej wapnować cześciej, niż rzadziej i w większych dawkach. Nawet jeśli nie znamy pH gleby w naszym ogrodzie wapnowanie dobrze jest robić co 3-4 lata.

Źródła:

M.Łopatek-Zakrzewska, M. Zakrzewski, „Rok w ogrodzie”, Multico 2010.

#wapnowaniegleby #zabiegiagrotechniczne

8 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG OGRODNICZY

©2020 by SKWERGARDEN