„Boże Ciało”

Aktualizacja: 17 maj 2020

I jest!!! Kolejny rok, kolejne Boże Ciało…To jedno z piękniejszych katolickich świąt i jedno z moich ulubionych. Móc tak iść, cieszyć się wspólnie, śpiewać i dziękować Bogu za Jego obecność wśród nas.

Z pewnością charakterystyczne dla Bożego Ciała czyli uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, są przygotowywane w poprzedni dzień ołtarze. Cztery ołtarze na powietrzu, na znak czterech ewangelii, przy których modlimy się o odwrócenie nieszczęść, zawsze pięknie udekorowane z racji godności sakramentu. I chociaż zauważam, że z roku na rok coraz bardziej wyglądają profesjonalnie (mam tu na myśli np. zamawiane banery) to chyba nie da się uciec, od ich głównego charakteru. A mianowicie od wyrazu prostej wdzięczności i pobożności ludowej. Bo przecież tym są przynoszone przez nas kwiaty, obrusy, firanki, jakieś materiały, aby z wdzięcznością pięknie udekorować ołtarz na którym stanie Najświętszy Sakrament, nasz Chrystus, nasz Pan. Jakie to wspaniałe, kiedy ludzie się uwijają, żeby było pięknie, żeby było równo, jak się martwią, żeby nie padało, żeby wiatru nie było…

Miałam w tym roku przyjemność pomagać przy ołtarzu dekorowanym przez naszych strażaków. Czyż nie był piękny??? Cudo. Oni naprawdę mają wspaniałe pomysły, ta drabina i węże, wóz strażacki, ech!!! Bardzo, bardzo podoba mi się. Na dole udekorowali przejście do stołu tatarakiem i płatkami kwiatów. Świetnie ten tatarak wyglądał. To super pomysł i myślę, że warto go podpatrzeć i powielać.

Nasz wkład, to wraz z inżynierią kwiatów (obserwujecie na instagramie? 😉 ), ułożenie bukietów. Czyli sama przyjemność. Bukiety były trochę kompromisem między trwałością, a niewymuszonym wyglądem. Przecież to Boże Ciało, dobrze jest wykorzystać jakieś naturalnie rosnące u nas gatunki. W końcu ta uroczystość najbardziej kojarzy się z kwiatkami, prosto z naszych ogrodów.

Skład kompozycji to: główne kwiaty : lilia, gerbera drobna, ostróżka; uzupełniające: szałwia, żeniszek, zatrwian; wypełnienie: ruskus drobny,  liście monstery.

Myślę, że udało nam się wpasować barwy kwiaty w kolorystykę ołtarza. A ile miałyśmy radości przy układaniu… 🙂 🙂 🙂 Serio. Czy nie jest tak, że im coś dajemy w sposób bardziej wolny to tym więcej przynosi to radości? Bardzo jestem wdzięczna, że mogłam pomagać przy tworzeniu tego ołtarza.

Tego dnia miałam także łaskę, żeby być również w innym kościele, poza moją parafią. Tam spotkałam przygotowany dywan kwietny. To było coś wspaniałego. Składał się w większości z zielonych gałązek tui, które ułożone na materiale stanowiły tło dla płatków kwiatów. Te ułożone były w napis Boże Ciało 2019r. oraz kolorowe rozetki. Bardzo ładnie wszystko się komponowało. Zainspirowałam się tym widokiem.

I tak minęła ta uroczystość, teraz pozostaje czekać, na przyszły rok, na kolejny czerwcowy czwartek… i nie padało, i nic się nie przewróciło i było pięknie jak zawsze…oglądałam zdjęcia z innych parafii i już mam nowy pomysł na dekoracje u nas. Ach, ja Bóg da… 🙂

#BożeCiało2019r #BożeCiałoołtarz #kwiatynabożeciało #ołtarzstrażaków

3 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG OGRODNICZY

©2020 by SKWERGARDEN